Doprava zadarmo pri nákupe nad 60 € (netýka sa hasiacej techniky)

Záhrada – ako nato bez úrazu, alebo načo nezabudnúť

Ako prežiť práce na záhrade bez úrazu

Záhrada, miesto, kam si mnoho z nás chodí oddýchnuť po náročnom dni v práci, fyzicky „vybiť“, alebo sa pokochať a popracovať na úrode, ktorú sme zasiali.

Avšak aj práca na záhrade sa môže v okamihu zmeniť z príjemnej aktivity na slniečku v zelenom záhone na krvavé jatky – porezaná noha, ruka, tam zas vypichnuté oko, pľuzgier, popáleniny, otrávené, či nebodaj utopené deti, no prosto hororová idylka.

Neodpustili sme si trochu čierneho humoru na začiatok, no teraz vážne. Okrem tých pravdepodobnejších drobných úrazov, s ktorými sa už určite každý pracant stretol, môže aj záhradná práca, prípadne stav náradia, strojov a prostredia aj vážne ublížiť, či dokonca zabíjať. Najväčší pozor na bezpečnosť si musíme dať v prípade, že sa v záhrade hrávajú aj deti, ktoré si riziká ešte dostatočne neuvedomujú, a tak ľahšie spravia osudnú chybu.

Aká je realita

V praxi sa stretávame s tým, že väčšina z nás (áno aj ja som bol na tom podobne) si na prácu v záhrade oblečie svoje klasické oblečenie. Tepláky, tričko, prípadne nejakú mikinu, tenisky, v lepšom prípade nejaké topánky, čo máme po ruke.

Aké je to „vhodné“ oblečenie, aby sa záhrada nepremenila na nebezpečné miesto? Ak ste si odpovedali, že sú to pracovné odevy, alebo ak chcete, ľudovo montérky, tak ste si odpovedali správne. Dnes je mnoho možností aké montérky si vybrať, záleží od vkusu, ako aj od funkcionalít, ktoré od nich očakávate. Bez obáv však môžme odporučiť montérky z kolekcie Emerton (k dispozícii aj montérky pre malých pomocníkov) a to klasické montérkové nohavice do pása, alebo s náprsenkou s odkladacími vreckami. Samozrejmosťou je aj veľmi praktická montérková bunda Emerton vo viacerých farebných variáciách. 

Vhodnou a nemenej atraktívnou alternatívou je aj pracovné oblečenie Narellan, či kolekcia pracovného oblečenia Desman.

V neposlednom rade, v týchto teplých, niekedy až tropických dňoch určite oceníte alternatívu v podobe krátkych montérkových nohavíc, doplnenú o pracovné vesty s množstvom praktických vychytávok. Takými sú napríklad DESMAN, alebo veľmi obľúbená pracovná vesta z kolekcie EMERTON.

 

Nebezpečenstvo číha z rôznych zdrojov, prejdeme si tie najvýznamnejšie

Poveternostné vplyvyZáhrada - blesk

 • Slnko máme všetci radi, no záhrada je miesto, kde ostávame vonku a na slnku dlhší čas a preto sa pred ním treba chrániť – neodmysliteľnou súčasťou prác v záhrade by mala byť pokrývka hlavy, slnečné ochranné okuliare, opaľovací krém, samozrejme dostatok tekutín a to najmä nealkoholického charakteru.
 • V prípade, že pracujete v sade, či viniči, odporúčame používať nárazuodolnú šiltovku. Tak ako my, aj naši klienti majú veľmi dobré skúsenosti s nárazuodolnou šiltovkou Air Coltan.
 • Pri silnom vetre treba prerušiť niektoré práce, najmä práce vo výškach, pretože hrozí pád.
 • Takisto chemický postrek bude dosť problematický – prípravok sa nedostane kam potrebujete a čo je horšie, hrozí zásah očí, kože, nadýchanie a pokiaľ viem, väčšina postrekov zrovna neprospieva pleti ani zraku. Tu je namieste použiť vhodné respirátory a ochranu očí a rúk.
 • Ako sa hovorí: „trochu vody ešte nikomu neublížilo“, to však neplatí ak pracujete s nejakým elektrickým zariadením. V takom prípade, akonáhle začne pršať, všetko napájané vysokým napätím vypnúť a odložiť na suché miesto.
 • Ak sa schyľuje k búrke radšej sa rýchlo schovajte do bezpečia. Nerobte zo seba bleskozvod, najväčšie nebezpečenstvo hrozí keď robíte s kovovým náradím a tiež v blízkosti stromov. Šanca na prežitie po zásahu bleskom – minimálna.
 • V zime toho na záhrade asi až tak veľa robiť nebudete, ale ak predsa, myslite na teplé oblečenie, ideálne v niekoľkých vrstvách. Pri práci sa človek spotí aj v zime, takže určite prospeje funkčné spodné prádlo, ktoré účinne odvádza pot. Takým je napríklad súprava ABILD, alebo termoprádlo KOLDY.

Záhrada a náradie Záhrada a náradie

 • Každé náradie pred použitím skontrolujte, či nie je poškodené alebo inak nebezpečné, aby ste neskončili s úrazom skôr ako niečo spravíte.
 • Aj náradie má väčšinou svoj návod na použitie (teda okrem motyky, lopaty a pod.). Skôr ako sa pustíte do práce, prečítajte si ho, najmä informácie o bezpečnosti a správnom používaní.
 • Používajte vhodné rukavice, aby ste sa vyhli poraneniu o triesky na drevených rúčkach, prípadne o ostré hrany náradia. Pre prácu s motykou, či lopatou odporúčame, tak, ako aj naši klienti rukavice z kolekcie Venicut. Sú veľmi odolné a napriek tomu si v nich zachováte cit, znamená, že v nich môžete vykonávať aj jemné práce, ako sú sadenie, presádzanie, plevanie. V prípade, že manipulujete aj s fúrikom, či kosačkou, kde nepotrebujete príliš veľký „cit“, ako pri plevaní hriadok, sú vhodné kožené, resp. kombinované rukavice. Napríklad ROBIN, či SERIN.
 • Neviete, aké rukavice sú pre vás vhodné? Nechajte sa inšpirovať podľa čoho si vybrať vhodné a konkrétne rukavice.
 • Náradie a nástroje používajte len na účel, na ktorý sú určené.
 • Použite osobné ochranné pomôcky, ktoré predpisuje výrobca náradia v návode, alebo sú uvedené vo forme bezpečnostných značiek priamo na náradí.
 • Ručné náradie s dlhou rúčkou, ako napr. motyku alebo rýľ, noste radšej zvislo v ruke, nie na pleci, aby ste pri otáčaní sa niekomu neodrazili hlavu.

Načo ešte nezabudnúť?Záhrada - kosenie

 • Záhrada je miesto, kde je veľa práce v každom ročnom období. Ak ste sa rohodli použiť kosačku, či krovinorez, je dobré si chrániť nielen zrak, ale aj hlavu. Veľmi vhodné je preto používať ochranné štíty.
 • Pri kosení a práci s krovinorezom je veľmi účinnou ochranou napríklad štít PICO2, alebo BALBI2. Ak používate kosačku, odporúčame štít v kombinácii s chráničmi sluchu. Vhodnou alternatívou môže byť BUSHMASTER, alebo alternatíva v podobe chrániča ED.
 • Náradie odkladajte na bezpečné miesto, najmä ostré alebo inak nebezpečné z dosahu detí. Hrable a motyky radšej o niečo oprite a nenechávajte ich položené na zemi pracovnou časťou smerom nahor, vyhnete sa neočakávanej „čelovke“.
 • Presvedčte sa, či sú ostatné osoby v bezpečnej vzdialenosti od vás.
 • Nástroje udržiavajte vždy ostré a čisté, aby práca s nimi bola ľahká a bezpečná.
 • Dodržiavajte pokyny pre výmenu nástrojov. Pravidelne kontrolujte prívodný kábel a ak zistíte poškodenie, nechajte ho vymeniť.
 • Rukoväte udržiavajte suché a čisté, bez stôp oleja a mastnoty.
 • Pred odložením elektrického náradia alebo pred výmenou nástrojov vždy skontrolujte, či je náradie odpojené z elektrickej siete.
 • Elektrické zariadenia nerozoberajte, nedemontujte kryty ani iné bezpečnostné prvky a nesnažte sa ich opravovať, ak nie ste elektrikár.

 ChemikálieZáhrada a postrek

 • Nebezpečné chemikálie ako napríklad pesticídy, hnojivá, farby, pohonné hmoty a podobne vždy skladujte mimo dosahu detí a v pôvodných obaloch. Nikdy ich neprelievajte do PET fliaš od nápojov, aby ste ich neskôr náhodou neokoštovali.
 • Pred použitím si prečítajte inštrukcie a bezpečnostné pokyny na obale.
 • Pri práci s chemikáliami používajte výrobcom predpísané ochranné prostriedky, predovšetkým pri postrekoch – rukavice odolné voči chemikáliám, ochranné uzavreté okuliare, odporúčame okuliare Galeras a najlepšie jednorázový respirátor a podobne.
 • Pri manipulácii s horľavinami nepoužívajte otvorený oheň a nefajčite. Vyhnite sa ich ukladaniu na priamom slnku alebo v blízkosti zdrojov tepla alebo iskier.
 • Na ochranu pred škodcami radšej používajte biologické prípravky.

SkladovanieZáhrada - skladovanie náradia

 • Každá záhrada by mala mať miesto na skladovanie náradia a materiálov. Vyhraďte si ho aj vy. Nebezpečné náradie a chemikálie musia byť mimo dosahu detí.
 • Materiál ukladajte stabilne tak, aby sa nemohol prevrhnúť, spadnúť alebo rozliať. Ťažšie veci vždy ukladajte naspodok, ľahšie môžu ísť na ne.
 • Všetko uložte premyslene, tak aby ste sa vždy ľahko dostali k tomu, čo potrebujete a nič vám nezavadzalo v ceste.

 

Ako sa chránite vy? Používate pri práci, nielen v záhrade, ochranné pomôcky?

Chcete vedieť viac?

Ozvite sa nám a spoločne vám pomôžeme vybrať si tie najvhodnejšie.

A pridajte si aj nás aj na facebooku, len aby sme o sebe vedeli. 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *