Doprava zadarmo pri nákupe nad 60 € (netýka sa hasiacej techniky)

Reflexné odevy – vidieť a byť videný

Refexné odevy

Reflexné odevy –  vidieť a byť videný

Reflexné odevy sa práve v tomto období stávajú čím ďalej tým viac našou nevyhnutnou súčasťou nielen pri pracovných povinnostiach, ale aj pri bežných činnostiach, ako sú večerné prechádzky, cyklistika, či jogging.

Dni sa skracujú a noci predlžujú, mnohí si to ani neuvedomujeme, no vidieť a byť videný je jedným zo základov bezpečnosti nielen na cestách.

Ako sa teda čo najefektívnejšie chrániť a byť videný? Dozviete sa v článku

 

Čo sú reflexné dodevy?

Reflexné odevy, ináč odborne povedané výstražné odevy s vysokou viditeľnosťou, tiež známe ako Hi-Vis odevy (High Visibility). Sa skladajú z dvoch častí:

  1. Retro-reflexné prvky/pásiky: sú tvorené obrovským množstvom guličiek, ktoré reagujú na zdroj svetla (reflektory auta napríklad) a odrážajú ho späť. Veľmi dobrá viditeľnosť počas súmraku, svitania, v hmle.
  2. Fluorescenčná látka: tvorená z výstražných farieb, prevažne žltej, oranžovej, ale aj červenej farby. Dôvod je vzbudiť pozornosť aj bez zdroja svetla. Veľmi dobrá viditeľnosť najmä počas dňa.

Vedeli ste, že reflexné odevy zvyšujú viditeľnosť človeka, ktorý ich má na sebe až 10 násobne? Dôležité ale je, aby reflexné pásiky, či doplnky boli na odeve zo všetkých strán.

 

Na čo sa reflexné odevy používajú

Hlavnou úlohou reflexného odevu je zviditeľniť svojho nositeľa za akýchkoľvek viditeľnostných  podmienok tak, aby bol včas spozorovateľný vodičom dopravného prostriedku, alebo iného zariadenia.

Reflexné odevy je nevyhnutné používať za znížených svetelných podmienok. Štandardom sú reflexné vesty, ako súčasť povinnej výbavy motorových vozidiel. V súčasnosti sa reflexné doplnky stávajú čoraz častejším doplnkom odevov (prevažne tmavých).

 

Ako a podľa čoho vyberať reflexné odevy

Poďme sa pozrieť nato, ako sa zorientovať pri výbere vhodného reflexného odevu.

V prvom rade je dôležité to, či budeme reflexné odevy používať na bežné činnosti (chodci, cyklisti…), alebo budú potrebné k výkonu práce. V takom prípade je dôležité poznať typ pracovnej činnosti, miesto výkonu práce a aké možné riziká pracovníkovi pri jej výkone hrozia.

Na základe týchto faktorov určujeme, aký pracovný reflexný odev je vhodný pre danú prácu.

To, ako má reflexný odev pre zamestnancov vyzerať určuje norma EN ISO 20471 z roku 2013, nahradila staršiu normu EN471, ktorá je však stále aplikovateľná na reflexné odevy vyrobené v čase jej platnosti.

 

Zaradenie do tried podľa úrovne ochrany:

Norma EN ISO 201471 rozdeľuje reflexné odevy do troch tried. Každá trieda má presne zadefinované, v akom prostredí je možné reflexné odevy použiť a tiež určuje minimálnu požadovanú plochu materiálu, ktorý je viditeľný v m².

Reflexné odevy - Triedy viditeľnosti
Tabuľka tried viditeľnosti

Reflexný odev by mal taktiež obsahovať aj vertikálne reflexné prvky. Tie zaistia, že budete dobre videní aj keď sa napríklad skloníte.

Rozmiestnenie reflexných prvkov je tiež presne stanovené uvedenou normou. Stretneme sa s tým napríklad pri vyšších triedach bezpečnosti, kde norma stanovuje, aby reflexné prvky – napríklad pruhy – ohraničovali postavu. Preto len reflexná vesta by v takomto prípade nebola dostačujúca.

 

Akú triedu ochrany si vybrať?

Výber triedy ochrany úzko súvisí v akom prostredí pracujete, teda záleží od pracoviska a to nasledovne:

  1. Trieda 1: Reflexné odevy v tejto triede sa používajú, ak rýchlosť dopravného prostriedku je menšia, resp. rovná max. 30 km/h a zamestnanci / pracujúce osoby sa nezúčastňujú premávky dopravnými prostriedkami (na cestných komunikáciách, či koľajniciach), ale sústreďujú svoju činnosť na iné aktivity (pracovníci na koľajiskách, či cestách).
  2. Trieda 2: Reflexné odevy v tejto triede sa používajú, ak rýchlosť dopravného prostriedku je menšia, resp. rovná max. 60 km/h a zamestnanci / pracujúce osoby sa nezúčastňujú premávky dopravnými prostriedkami (na cestných komunikáciách, či koľajniciach), ale sústreďujú svoju činnosť na iné aktivity (pracovníci na koľajiskách, či cestách).
  3. Trieda 3: Reflexné odevy v tejto triede sa používajú, ak rýchlosť dopravného prostriedku je väčšia, ako 60 km/h a zamestnanci / pracujúce osoby sa nezúčastňujú premávky dopravnými prostriedkami (na cestných komunikáciách, či koľajniciach), ale sústreďujú svoju činnosť na iné aktivity (pracovníci na koľajiskách, či cestách).

Ak už reflexný odev máte a chcete zistiť do akej triedy ochrany je zaradený, nájdete na štítku od výrobcu, resp. v návode na použitie:

Refexné odevy - značenie
Vlastnosti a značenie reflexného odevu

Ako reflexné odevy zvyšujú vašu viditeľnosť?

Podľa BESIP-u – českej organizácii, ktorá pôsobí ako koordinačný orgán bezpečnosti cestnej premávky v ČR, zvyšujete svoju šancu na „byť videný“  v závislosti od toho, čo máte oblečené, nasledovne:

  • Odev modrej farby: vodič motorového vozidla vás zbadá až keď je od vás vzdialený len 18 m
  • Odev červenej farby: vodič je schopný vás zbadať zo vzdialenosti 24 metrov
  • Odev žltej farby: vodič vozidla vás zbadá zo vzdialenosti 37 metrov
  • Odev bielej farby: vodič motorového vozidla je schopný vás vidieť zo vzdialenosti 55 metrov
  • Reflexný odev: vodič motorového vozidla je schopný vás vidieť už zo vzdialenosti 200 metrov

Menej svetla = viac nehôd.

Význam nosenia reflexných odevov a ich doplnkov dokazujú štatistiky nehodovosti. Tá stúpa práve v období predlžujúcich sa nocí a skrátených dní. Teda hlavne v mesiacoch, v ktorých sa začína výrazne skôr stmievať.

Štatistiky BESIP-u hovoria, že od roku 2010 zomrelo na cestách v ČR viac, ako 400 „neviditeľných ľudí“ chodcov a cyklistov.

Nebuďte neviditeľný

Buďte vidieť!

Zľava!
65,84 82,30  54,87  bez DPH
Zľava!
47,34  39,45  bez DPH
Zľava!
24,65  20,54  bez DPH
Zľava!
26,77  22,31  bez DPH

Máte otázky ohľadom reflexných odevov? Neváhajte nás kontaktovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *