Doprava zadarmo pri nákupe nad 60 € (netýka sa hasiacej techniky)

Pracovné rukavice: Správny výber – efektívna ochrana II

Pracovné rukavice, áno, alebo nie…

Ruky, dlane, poviete si, taká samozrejmá vec.
Používame ich denne pri styku s našim okolím. Väčšinu bežných činností vykonávame rukami. Jeme, píšeme, pracujeme, zdravíme sa, obsluhujeme rôzne zariadenia.
Ale staráme sa a chránime adekvátne svoje ruky pred rizikom úrazu, či nebodaj trvalého poškodenia?
Základnou prevenciou, okrem obozretnosti a opatrnosti, sú pracovné rukavice

V predchádzajúcej časti sme si podrobnejšie priblížili niektoré metódy testovania odolnosti pracovných rukavíc.

Dnes sa podrobnejšie zameriame na ďalšie a síce:

  • Odolnosť proti pretrhnutiu C
  • Odolnosť proti prepichnutiu D
  • A najnovšie, odolnosť voči nárazu F

 

C – odolnosť proti pretrhnutiu

Pracovné rukavice: Skúška odolnosti proti pretrhnutiuAko pri predchádzajúcich skúškach, aj tu sa vzorka z dlane rukavice upína do čeľustí špeciálneho testovacieho zariadenia, ktoré konštantnou rýchlosťou čeľuste vzďaľuje od seba. Obrázok: Skúška odolnosti proti pretrhnutiu. Meria sa sila potrebná na roztrhnutie vzorky. Podľa veľkosti tejto sily sa rukavice zaradia do jednej zo štyroch stupňov (tab. 4). Tento test nevypovedá o žiadnej konkrétnej ochrane ruky, ide skôr o schopnosť materiálu vydržať silný ťah a pritom sa nepoškodiť.

 

Tab. 4 – Hodnotiace stupne odolnosti proti pretrhnutiu

 

D – odolnosť proti prepichnutiu 

Pracovné rukavice: Skúška odolnosti proti prepichnutiu

Na tento test sa dá použiť ten istý prístroj ako pri predchádzajúcej skúške, avšak s inými čeľusťami a tiež ich pohyb bude opačným smerom, namiesto ťahovej sily bude teda prístroj vyvíjať silu tlakovú. Špeciálny kovový hrot upevnený na jednej z čeľustí tlačí kolmo na materiál vzorky vystrihnutý z testovanej rukavice až kým ju neprepichne, obrázok: Skúška odolnosti proti prepichnutiu. Prístroj zaznamená silu, ktorá je na to
potrebná a podľa jej veľkosti sa rukavica zaradí do príslušného hodnotiaceho stupňa od 1 po 4 (tab. 5).

 

Tab. 5 – Hodnotiace stupne odolnosti proti prepichnutiu

Ako vidno z obrázku, skúšobný hrot nie je nejako extra ostrý, je tam jemné zaoblenie, nemožno preto automaticky počítať s tým, že rukavicu neprepichne ihla striekačky, aj keď dosiahne najvyšší stupeň hodnotenia (na takúto odolnosť sa uplatňujú iné normy). Túto skúšku treba brať preto s rezervou, tenučká ihla väčšinou cez materiál rukavice prenikne, odolný je však proti hrotu, u ktorého sa priemer postupne zväčšuje a neprenikne tak príliš hlboko, aby ruku vážnejšie poškodil.

 

F – odolnosť voči nárazu

Značka s kladivkom doposiaľ nebola príliš výstižná, pretože doteraz podľa normy EN 388 rukavice neboli testované proti úderu – nárazu, to sa však mení revíziou normy z roku 2016, kde pribudol aj nový symbol, na obrázku označený ako F, ktorý práve označuje, či rukavice prešli úspešne aj testovaním nárazom.

Tomuto testu sa podrobujú len špeciálne rukavice, ktoré takúto ochranu poskytujú. Tie, ktoré test neabsolvovali sa označia písmenom X. Rukavice, ktoré boli pri teste úspešné, budú označené písmenom P (pass) a tie, ktoré boli neúspešné, sa označia písmenom F (fail).

Samotný test sa robí rovnako ako pri rukaviciach pre motorkárov, teda v zmysle normy EN 13594:2015. Pri skúške dopadá skúšobné teleso na hánkovú, prípadne aj prstovú časť rukavice s energiou 5J.

 

Čo dodať na záver

Keď vyberáte optimálne pracovné rukavice pre svoju prácu, treba v prvom rade zhodnotiť riziká, ktoré pri vašej práci prichádzajú do úvahy, a ktoré z nich sú najzávažnejšie. Odretie ruky? Porezanie? A akou silou? Pichnutie?

Podľa týchto rizík sa pri rozhodovaní snažte, aby vybrané rukavice dosiahli čo najvyšší hodnotiaci stupeň, samozrejme pri pre vás rozumnej cene. Aj tu má každý svoju osobnú stupnicu, niekto je ochotný dať za naozaj extrémne rukavice ako napr. Hex Armor aj 100 € a viac. Rozhodujúci je ako pri každej kúpe pomer cena / výkon.

Najlacnejšie pracovné rukavice sa dajú kúpiť pod 1 euro, ale ich ochrana je často na najnižšej úrovni a preto vaše ruky proti mechanickým rizikám veľmi neochránia a pravdepodobne ani dlho nevydržia. Naopak kvalitné rukavice s vysokým stupňom ochrany sa dnes dajú kúpiť za pár eur a možno predpokladať, že aj ich životnosť bude podstatne vyššia, čo vám v konečnom dôsledku peniaze ušetrí.

Dôležitým faktorom pri výbere rukavíc, je aj ich hrúbka a s tým súvisiaca schopnosť jemnej manipulácie, napríklad s drobnými predmetmi, resp. citlivosť prstov pri práci. Aj táto vlastnosť býva pri rukaviciach vyznačená. V minulosti vysoká odolnosť väčšinou znamenala veľkú hrúbku materiálu a teda aj väčšiu nemotornosť pri ich používaní. Dnešné moderné materiály sú však aj pri poskytnutí vysokej ochrany čoraz tenšie a s takýmito rukavicami sa dajú robiť aj naozaj jemné práce

 

Ak sa vám článok páčil a bol nápomocný, budeme radi, ak sa s ním podelíte s vašimi priateľmi na Facebooku.

A pridajte si aj nás, len aby sme o sebe vedeli

 

Pripájam ešte zopár zaujímavých videí:

Zmeny v norme EN388:

Tu sú vysvetlené všetky 4 testy podľa pôvodnej normy aj s príslušnými stupňami:

Porovnanie novej americkej a európskej normy:

Hex Armor – to je extrém vo výkone, ale aj v cene:

Crazy Russian testuje rôzne „haluzné“ rukavice:

Zdroje:

  • Ansell.com
  • Uvex.com
  • Satra.com
  • Performanceonhand.com
  • Youtube.com

Prečítajte si aj

  1. Článok Pracovné rukavice: Správny výber - efektívna ochrana - BezUrazu.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *